«Ключ до вільного володіння іноземною мовою — у практичному її застосуванні»,- Дерек Барнет

Кафедра мовної подготовки провела відкриту дискусію «Стандарти НАТО STANAG 6001 для вивчення англійської мови». На ній були присутні викладачі не лише нашого вишу, але й представниці Національного фармацевтичного університету, Національної академії Національної гвардії України, Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут", Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського, Черкаського інституту пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля, Національної академії Служби Безпеки України.
Тема зацікавила також студентів, курсантів, аспірантів та ад’юнктів НУЦЗУ.
«Ми ініціювали цей захід передусім задля обміну міжуніверситетським досвідом забезпечення гідного володіння англійською мовою. Національний університет цивільного захисту України упроваджував стандарти НАТО у навчальний процес ще до початку війни в Україні. Саме з цією метою на кафедрі мовної підготовки в 2012 році запрацював центр професійного спілкування – єдиний комплекс мовної підготовки з-поміж навчальних закладів системи ДСНС. Разом з тим повномасштабне вторгнення, безумовно, принесло нові виклики й вимагає активізації цього процесу. Ми як науковці, викладачі маємо забезпечити такий рівень знань англійською, аби він дозволив не тільки здобувати нові знання, а й ділитися справді унікальним досвідом України на міжнародних зустрічах. Для цього передусім ми маємо збільшити і кількість годин на вивчення іноземних мов, і кількість викладачів, які забезпечать навчальний процес», — зазначила завідувач кафедри мовної підготовки Олена Лептуга.
Спеціальним гостем дискусії став Дерек Барнет, офіцер військово-морського флоту США у відставці (CTRCS(IW/EXW) Derek K. Barnett, USN (Ret.)). Він висловив слова підтримки нашій державі, поділився порадами щодо оволодіння англійською мовою. На його думку, досягти рівня знання іноземної мови, який би дозволив опановувати навички, які пропонуються НАТО для військових, спеціалістів цивільного захисту, парамедиків тощо, можна за рік наполегливої праці.
Пан Дерек акцентував увагу, що вивчення іноземної мови не може бути відірваним від практичної складової і має відбуватися в процесі відпрацювання професійних навичок, коли проговорюються терміни, звучать команди й відбувається міжособистісна комунікація. Саме так він свого часу вивчав російську мову, необхідну для виконання завдань.
Зараз я вже не зможу зробити замовлення цією мовою, однак досі пам’ятаю терміни на позначення обладнання й процесів, пов’язаних з ними», — зазначив Дерек.
Присутні на дискусії визначили, що першим кроком має стати саме ознайомлення викладачів профільних дисциплін зі Стандартами НАТО STANAG 6001 і їхнє прагнення оволодіння ними. І цьому має сприяти міжнародне навчання й обміни.
Доцентка кафедри мовної підготовки Ольга Литвиненко взяла участь у семінарі з підготовки викладачів англійської мови щодо розвитку усного мовлення за стандартами НАТО NATO BILC Professional Development Seminar у Республіці Словенія й поділилася досвідом:
«Захід відбувся за підтримки Бюро з міжнародної мовної координації НАТО (NATO BILC), ДСНС та МВС України. Під час семінару викладачі Міжнародної школи іноземних мов м. Польче, Республіка Словенія, колеги зі Словенії, Хорватії та Португалії ознайомили українських викладачів іноземних мов зі стандартами НАТО щодо володіння англійською мовою (STANAG 6001), а також проводили тренінги та практичні заняття з метою оволодіння методикою вироблення навичок усного мовлення в осіб, які вивчають англійську мову як мову міжнародного спілкування. Крім того, під час семінару відбувався постійний обмін досвідом щодо використання методів і прийомів навчання іноземної мови, причому особливу увагу було приділено розвиткові усного професійного мовлення.
Якісне формування навичок усного мовлення іноземною (зокрема, англійською) мовою можливе лише за умови постійної мовної практики та систематичного розвитку інших мовних навичок (читання, аудіювання, граматики та письмового мовлення). За вимогами НАТО, кожна країна-член альянсу має свій національний стандарт щодо вивчення англійської мови.
Так, наприклад, у Португалії, передбачено приблизно 300 годин для засвоєння одного рівня та переходу на наступний рівень володіння англійською мовою (загалом за STANAG 6001 виділяють 5 рівнів, де 1 – це рівень «виживання», а 5 – рівень професійного володіння мовою як носій).
Безперечно, володіння англійською мовою на належному рівні, а особливо навички безпосереднього усного спілкування є надзвичайно важливими для міжнародного співробітництва в галузі ДСНС, що сприятиме обміну досвідом із зарубіжними колегами як у воєнний час, так і протягом післявоєнного відновлення України».
Пані Ольга ознайомила учасників дискусії з сайтом Natobilc.org, де містяться вимоги до знання англійської та французької як офіційних мов НАТО, а також надані у вільному доступі рекомендації, документи та ресурси для вивчення англійської мови у військовій сфері.
Кафедра мовної підготовки має намір продовжити практику обміну досвідом із залученням закордонних експертів та експерток.
 
 

 

Контакти

Поштова адреса:
61023, м. Харків,
вул. Чернишевська, 94,
Соціально-психологічний факультет
Телефони:
(057) 707-34-60
(063) 164-17-96
(050) 997-92-66
(067) 475-56-97